• czw.. lis 21st, 2024

Zdolność kredytowa – co warto o niej wiedzieć?

ByRedakcja

sie 23, 2022

Osoby, które chcą ubiegać się o kredyt hipoteczny, powinny wykazać, iż zarabiają wystarczająco, aby spłacać co miesiąc raty. O tym, jaką wysokość kredytu ostatecznie otrzymają decyduje zdolność kredytowa. Co warto o niej wiedzieć i jak zadbać o jak najlepszą? Przeczytaj w dzisiejszym wpisie.

Bank, dokonując analizy, określa zdolność kredytową potencjalnych klientów, wyliczając jaka kwota przeznaczona jest comiesięcznie na zobowiązania kredytobiorcy, opłaty związane z czynszem, mediami, produktami pierwszej potrzeby. W ten sposób instytucje finansowe oraz analitycy oceniają, jaki kredyt może zostać przyznany klientowi.

W jaki sposób zwiększyć zdolność kredytową?

Osoby, którym bank odmawia kredytu w pełnej kwocie, jaką zawnioskowali, mogą zwiększyć swoje szanse poprzez poprawę sytuacji ekonomicznej. Dobrym pomysłem może być weryfikacja dochodów i zwiększenie ich poprzez dodatkowe źródła. Część osób, jeśli ma taką możliwość, decyduje się na nadgodziny w pracy, dzięki czemu pensja będzie wyższa, a co miesiąc na konto będzie trafiła większa kwota pieniędzy. To jeden z pomysłów na zwiększenie szansy na kredyt, natomiast nie najlepszy, gdyż nadgodziny nie są super lubiane przez banki. Pamiętaj, że najlepiej zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu, będąc prowadzonym przez dobrego specjalistę od kredytów, który złoży wnioski do kilku banków

Banki będą brały pod uwagę 13-kę czy też premie wypłacane przez pracodawcę. Jeżeli o kredyt mieszkaniowy ubiega się małżeństwo, wówczas konieczne jest złożyć wniosek wraz z małżonkiem, dzięki czemu nasza zdolność kredytowa powinna być większa. Oczywiście najpierw warto przeanalizować sytuację obu współmałżonków, aby nie okazało się, że jednak dwóch kredytobiorców zaniża ogólną sumę kredytu zamiast pomagać.

Możemy zdecydować się także na dodatkowe formy zarabiania, może być to przykładowo umowa o dzieło lub zlecenie. Banki często biorą pod uwagę kwoty, jakie zarobiliśmy w ciągu ostatnich 6 lub 12 miesięcy, dlatego jeżeli decydujemy się na kredyt, z pewnością jak najwcześniej powinniśmy podjąć decyzję o podjęciu dodatkowej pracy, czy też nadgodzinach w firmie.

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i ubiegają się o kredyt hipoteczny, powinny zwrócić uwagę na koszty oraz dochód. Często wykorzystuje się różnego rodzaju zabiegi księgowe, aby wykazać jak najmniejszy dochód w firmie, dzięki czemu zapłacimy niskie podatki. Jednak w tym przypadku nasza zdolność kredytowa będzie niższa, dlatego powinniśmy brać pod uwagę ten fakt, kiedy chcemy uzyskać kredyt. Oczywiście w przypadku kredytów mieszkaniowych powinniśmy wpłacić posiadać kwotę własną, która najczęściej będzie wynosiła 10-20% ceny zakupu. Jest to często warunek konieczny, aby uzyskać kredyt tego rodzaju.

Warto także zastanowić się nad obecnymi zobowiązaniami finansowymi i zanim podejmiemy decyzję o kredycie na zakup nieruchomości, spłacić dotychczasowe kredyty. Takie rozwiązanie z pewnością wpłynie i podniesie zdolność kredytową. Zrezygnuj z limitu w koncie bankowym oraz karty kredytowej, która także ma znaczący wpływ na zaniżenie zdolności.

Jeżeli poszukujemy pomocy w zakresie wyliczenia lub sprawdzenia, w jaki sposób możesz podnieść swoją zdolność kredytową, zwrócić się do doradcy finansowego, który wybierze najbardziej korzystny kredyt i podpowie, jak się o niego ubiegać. Doświadczonym ekspertem z wieloletnim doświadczeniem jest Janusz Grabowski, który pomoże ocenić zdolność kredytową i wybierze bank, w którym koszty kredytu będą najniższe.

Interesuje Cię ten temat? Sprawdź więcej publikacji na temat zdolności kredytowej