Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest wieloletnim zobowiązaniem finansowym, do którego trzeba się należycie przygotować. Chodzi między innymi o to, by zdolność kredytowa była jak najwyższa: w ten sposób możliwy jest zakup nieruchomości, na której Ci zależy.
Czym jest kredyt hipoteczny?
Jest to rodzaj kredytu udzielanego na zakup nieruchomości, zabezpieczony wpisem hipoteki w księdze wieczystej. To oznacza, że w razie braku możliwości spłaty zobowiązania (np. w związku z utratą płynności finansowej), bank może zająć nieruchomość. Jako że wartość domów lub mieszkań jest dość wysoka, standardowa długość okresu spłaty kredytu hipotecznego waha się między 15 a 30 lat.
Uzyskanie tego rodzaju kredytu nie jest takie proste, gdyż bank szczegółowo weryfikuje zdolność kredytową, sytuację rodzinną, a także innego rodzaju zobowiązania potencjalnego kredytobiorcy. Aby zwiększyć swoje szanse, warto przedsięwziąć pewne kroki, dzięki którym szanse na uzyskanie kredytu wzrosną.
Historia w BIK
Zdarza się, że istnieją zobowiązania, o których nie pamiętamy, a które uniemożliwią uzyskanie kredytu. Niezapłacony mandat za brak biletu z czasów studenckich, nieuregulowana należność za telefon czy zapomniany rachunek za telewizję – wszystko to może sprawić, że podmiot, któremu jesteś dłużny pieniądze, postanowi zgłosić Cię do rejestru dłużników.
Aby upewnić się, że taka sytuacja nie ma miejsca, możesz pobrać raport BIK. Jest to dokument, dzięki któremu dowiesz się, czy masz jakiekolwiek zadłużenia z rozmaitych tytułów. Raport BIK można pobrać za darmo jeden raz do roku, jednak wówczas czas oczekiwania jest dość długi i może wynosić nawet kilka lub kilkanaście tygodni. Po uiszczeniu niewielkiej opłaty otrzymasz go dużo szybciej.
Sprawdź, jaką masz zdolność kredytową
W sieci można znaleźć sporo narzędzi, które umożliwią zorientowanie się w kwestii. Zasadniczo, zdolność kredytową buduje się… zaciągając zobowiązania. Chodzi o to, by bank miał możliwość zobaczyć, jakim kredytobiorcą jesteś. Regularne spłacanie zobowiązań za raty, kredyty lub opłacanie minimalnej kwoty na karcie kredytowej pokazuje, że jesteś typem kredytobiorcy, któremu warto zaufać.
Jednak uwaga – zdolność kredytową podnoszą tylko i wyłącznie zobowiązania spłacone. Te, które wciąż są w trakcie, obniżają ją, jako że wciąż istnieje ryzyko utraty dochodu i tym samym możliwości uregulowania zobowiązań. Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, a ciążą na Tobie zobowiązania (np. raty lub karta kredytowa), postaraj się w pierwszej kolejności je zamknąć, by podnieść zdolność. Jeżeli uczynisz to w ostatniej chwili przed składaniem dokumentów w banku – nie zapomnij dołączyć do wniosku potwierdzenia zamknięcia rachunku kredytowego, gdyż informacje takie pojawiają się w systemach bankowych zazwyczaj z kilkutygodniowym opóźnieniem.
Pamiętaj o wkładzie własnym
Pamiętaj, że każdy bank wymaga wkładu własnego na zakup nieruchomości. Jego dokładna wysokość jest uzależniona od wymagań banku, a także ostatecznej ceny lokalu mieszkalnego. Zasadniczo musisz jednak przygotować się na wydatek rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych z własnych oszczędności.
Sprawdź oferty banków
Zobacz, które banki oferują najlepsze warunki spłaty. Zwróć szczególną uwagę na oprocentowanie, ale również opłaty dodatkowe, obowiązkowe ubezpieczenia i inne zagadnienia, które mogą podnieść kwotę miesięcznej raty. Sprawdź również, czy bank oferuje rozwiązania na wypadek utraty pracy (np. możliwość wzięcia tzw. wakacji kredytowych) lub chorobę.
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy
Jak widzisz, jest wiele kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając kredyt hipoteczny. Jako że ilość formalności, a także stopień, w jakim bank weryfikuje potencjalnego kredytobiorcę jest naprawdę wysoki, warto zaufać w tym zakresie profesjonaliście.
Ekspert kredytowy nie tylko pomoże w doborze najlepszej oferty, ale również wesprze w procesie kredytowym: uzupełni niezbędną dokumentację, a także pozostanie w kontakcie z bankiem w razie jakichkolwiek nieścisłości. Jeśli nie chcesz martwić się, że proces udzielania kredytu niepotrzebnie się przedłuża (np. w związku z jakimiś uchybieniami we wniosku) – skontaktuj się ze sprawdzonym ekspertem.