• pon.. lip 15th, 2024

Jak zabezpieczyć materiał siewny zbóż?

ByRedakcja

kwi 13, 2023

Rolnicy, którzy chcą uzyskiwać wysokie plony, powinni pamiętać o wyborze odpowiedniego materiału siewnego.

Powinien on być wysokiej jakości, dodatkowo często stosuje się także zaprawy nasienne, które pozwalają na zwalczanie chorób, które będą szczególnie problematyczne w okresie wschodowym. Zaprawa nasienna może skutecznie zapobiegać chorobom grzybiczym, często w skład preparatów zaprawowych wchodzą środki ochrony roślin fungicydowe, które chronią ziarno przed chorobami.

Jak zabezpieczyć materiał siewny zbóż?

Jak działają zaprawy nasienne

Grzyby potrafią przetrwać w niekorzystnych warunkach, rozwijać się w okresie wiosennym w zależności od wzrostu temperatury, dlatego też w niektórych przypadkach są bardzo trudne do wykrycia. Zaprawianie materiału siewnego jest często zabiegiem zapobiegawczym, w ten sposób możemy uchronić ziarna przed pleśnią śniegową, plamistością siatkową, czy też głownią zwartą. Stosowane są różnego typu zaprawy nasienne, takie jak Flutrix 050 FS, Madron 50 FS czy Triter 050 FS.

Zaprawy nasienne często stosuje się w przypadku zbóż, zaprawa posiada formę koncentratu, który działa zarówno układowo, jak również powierzchniowo, do aplikacji wykorzystuje się specjalne zaprawiarki, które pozwalają na dokładne wymieszanie materiału siewnego. Zaprawy bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w przypadku zbóż ozimych, jak również jarych. Przed aplikacją należy zapoznać się z instrukcją, często zaprawy nasienne rozcieńcza się z wodą w odpowiednich proporcjach, producenci najczęściej podają wartości określone dla 100 kg ziarna. Przed zaprawieniem należy się upewnić, że materiał został odpowiednio oczyszczony, należy aplikować go bezpośrednio przed siewem. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wilgotność ziarna, dzięki temu uzyskamy najlepsze wyniki. Zaprawy nasienne będą zawierały nie tylko fungicydy, ale także mogą być to środki związane z kontrolą wzrostu, jak również inne środki ochrony roślin.

Bardzo skuteczne zaprawy nasienne możemy nabyć na stronie https://innvigo.com/zaprawy-nasienne/, Znajdziemy tam także szczegółowe informacje dotyczące zasad użycia, sposobów rozcieńczania oraz aplikacji. Warto także pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, zaprawione ziarna powinny zostać całkowicie przykryte glebą, aby chronić ptaki oraz ssaki, które mogłyby żywić się zaprawionymi nasionami.