• śr.. maj 31st, 2023

e-Finansowo.pl

Poruszamy finansowe kwestię w naszym kraju.

Kredyt na zakup domu lub mieszkania

ByRedakcja

gru 20, 2021

Zakup mieszkania czy też domu jest dużym wydatkiem, wiele osób korzysta zatem z kredytu hipotecznego, w ten sposób posiadając jedynie część pieniędzy można stać się posiadaczem nieruchomości.

Banki najczęściej będą wymagały wpłaty 20% wartości całej inwestycji, natomiast resztę dokłada instytucja finansowa, zabezpieczeniem w tym przypadku jest dana nieruchomość,

Kredyt na zakup domu lub mieszkania

Na jakich zasadach udzielany jest kredyt hipoteczny?

W tym przypadku kwota kredytowania jest dość duża, często jest to kilkaset tysięcy złotych, dlatego też kredyt rozkładany jest na wiele lat, często kredyt hipoteczny będziemy spłacali nie przykładowo przez 25 lat. Dlatego też należy dobrze sprawdzić oferty różnych banków, istotna będzie wysokość raty kredytowej, należy wyszukać najbardziej korzystną ofertę, Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić dużą kwotę w perspektywie całej wieloletniej spłaty.

Naturalnie kredyt hipoteczny możemy przeznaczyć także na zakup działki, budowę domu czy też rozbudowę oraz remont. Naturalnie podpisując umowę kredytową zobowiązujemy się do spłaty rat w terminie, w tym przypadku spłata jest powiększona o odsetki, różnego rodzaju opłaty. W tym przypadku bank może naliczyć opłatę wstępną oraz ubezpieczenie kredytu. W pewnością warto zwrócić uwagę, iż na całkowity koszt kredytu hipotecznego złoży się kilka różnych opłat oraz ubezpieczeń. Dlatego też należy poprosić o wyliczenie całkowitego kosztu kredytu hipotecznego. Oczywiście bank będzie chciał poznać naszą zdolność kredytową, upewnić się, że będziemy mogli spłacać w terminie kolejnej raty. Dlatego możemy zostać poproszeni o przedstawienie zaświadczenia o dochodach, dokumentów związanych z zatrudnieniem. Oczywiście zostanie wyliczony także koszt utrzymania, będzie do uwzględniał liczbę posiadanych dzieci.

Osoby które chcą uzyskać kredyt hipoteczny z pewnością muszą przedstawić wiele różnych dokumentów, w zależności od banku. Bank wówczas oceni czy nasze zarobki są wystarczające aby spłacić raty, a kwota która pozostanie wystarczy nam na utrzymanie gospodarstwa domowego. Zazwyczaj decyzja o przyznaniu kredytu pojawia się po dwóch lub trzech tygodniach, dlatego też niekiedy należy uzbroić się w cierpliwość.