• pon.. lip 15th, 2024

Jakie środki ostrożności należy stosować podczas prac ziemnych?

ByRedakcja

mar 22, 2021

W przypadku prowadzenia różnego rodzaju prac ziemnych, będziemy mogli spotkać się z różnymi rodzajami gleby, dlatego też warto zwrócić uwagę że jeżeli prowadzimy wykop, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne osłony, za pomocą których będziemy zabezpieczali wykop przed osuwaniem się ziemi.

Będzie to bardzo istotne, ponieważ w przypadku gleby piaszczystej, może ona się obsypywać, zatem jeżeli będziemy prowadzili pracę w wykopie, musimy zadbać o tego rodzaju elementy bezpieczeństwa.

Jakie środki ostrożności należy stosować podczas prac ziemnych?

Deskowania wykopów zapewnią bezpieczeństwo podczas prowadzenia prac

Oczywiście podczas prowadzenia specjalistycznych prac, kiedy przykładowo będziemy kładli różnego rodzaju rury, mogą być to rury z gazem, czy też rury kanalizacyjne, wówczas należy wykorzystać profesjonalne deskowanie wykopów. Oczywiście obecnie będą to różnego rodzaju systemy stalowe czy też aluminiowe, które będzie można łatwo złożyć w wykopie. Często będą to dosyć wysokie ścianki, które będą łączone w środku tak aby cały deskowanie było stabilne, zapewniają odpowiednią ochronę przed ziemią które może zbierać się po bokach.

Warto także zwrócić uwagę iż deskowania wykopów mogą być to bardzo długie systemy, podczas prowadzenia prac kiedy będą odsłaniany kolejne odcinki, wówczas należy pamiętać iż trzeba będzie je na bieżąco zabezpieczać. W tym przypadku powinny być to systemy które będą umożliwiały swobodne łączenie wielu deskowań, w taki sposób aby utworzyły one jedną całość, nie może być w tym przypadku przerw, ponieważ mogłoby to doprowadzić do przedostawania się gleby piaszczystej. Także inne rodzaje podłoża mogą osuwać się pod wpływem deszczu, dlatego też warto wykorzystywać deskowanie wykopu na każdym rodzaju podłoża.

Jeżeli wybieramy deskowania wykopów, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wysokość jaką będzie posiadał dany wykop, w przypadku kiedy będziemy prowadzili pracę mające na celu wymianę rur położonych na największej głębokości, o większej średnicy przykładowo rur z elektrociepłowni, wówczas powinniśmy zaopatrzyć się w cały system deskowania, który będą pozwalał na niezabezpieczenie największych wykopów. Oczywiście można spotkać różnego rodzaju systemy, które pozwalają także zabezpieczyć przed ziemią przykładowo wykopy pod fundamenty budynków, często tego rodzaju rozwiązania są dosyć uniwersalne, pozwalają na łatwe połączenie także pod kątem prostym, dzięki czemu będziemy mogli zabezpieczać wykopy o różnych kształtach.