• wt. Kwi 20th, 2021

e-Finansowo.pl

Poruszamy finansowe kwestię w naszym kraju.

Geodeta wytyczy działki i przygotuje dokumentację

ByRedakcja

Gru 3, 2020

W przypadku różnego rodzaju robót budowlanych potrzebny jest geodeta, który będzie widział jak zmierzyć i oznaczyć teren, podzielić działkę, czy też odświeżyć zatarte granice gruntów.

Ponieważ zadania geodetów są istotne zarówno na etapie poprzedzającym samą pracę, jak i podczas całej realizacji. Geodezja jest odpowiedzialna za wykonanie szeregu badań i analiz w terenie, które pozwalają na prowadzenie badań topograficznych. Techniki topograficzne oddają rzeczywistość terenu na płaszczyźnie w polu naturalnym reprezentowana jest powierzchnia terenu, podczas gdy w ujęciu urbanistycznym reprezentowane są budynki, ulice czy chodniki. Z kolei te zebrane dane są niezbędne do przygotowywania map i informacji kartograficznej. Firmy geodezyjne odgrywają ważną rolę w budownictwie i mogą być stosowane w wielu dziedzinach kartografia map topograficznych, prace budowlane, architektura, systemy działek, inżynieria leśna. Generalnie w każdym z tych obszarów, gdzie konieczne jest zbadanie terenu lub powierzchni terenu, niezbędna będzie praca geodety. Geodeta w swojej pracy zajmuje się wytyczaniem terenu, w tym celu przeprowadza serię pomiarów punktowych przy użyciu systemów opartych na GPS lub całej stacji pomiarowej. Po zebraniu dane te są ładowane do programu komputerowego i analizowane.

Przeniesienie tego, co jest zebrane na planie na prawdziwy teren polega na wykonaniu opracowanego projektu.

Odbywa się to za pomocą odwrotnego tyczenia, po uprzednim zaznaczeniu punktów odniesienia na ziemi. Geodeta zajmuje się rozplanowaniem projektu wyznacza granice pracy, wskazuje osie, od których mierzone są elementy architektoniczne oraz ustala poziomy odniesienia. W trakcie realizacji prac geodeta może zostać poproszony o określenie stanu prac polegającego na pomiarze topograficznym w celu sprawdzenia, czy dokładność konstrukcji mieści się w granicach zaznaczonych na płaszczyznach odniesienia. Zatem w przypadku różnych prac budowlanych potrzebny będzie geodeta Wieliczka, jest miastem w którym z pewnością znajdziemy odpowiedniego specjalistę. Będzie on oprócz wymierzenia całego terenu będzie mógł przygotować pełną dokumentację.